احادیثی در مورد صلوات

امیرالمومنین علیه السلام فرمودند:

صلوات فرستادن بر پیامبر صلى الله علیه وآله گناهان را از بین مى برد، بهتر از نابود کردن آب آتش را. سلام کردن بر پیامبر صلى الله علیه و آله برتر از آزاد کردن چند برده است . دوست داشتن رسول خدا صلى الله علیه و آله برتراز فدا کردن جانهاست . یا فرمودند: برتر از شمشیر زدن در راه خداست

ثواب الاعمال ، ص ۳۳۱

امام صادق علیه السلام فرمودند:

 هنگامى که پیامبر صلى الله علیه و آله را یاد کردند، زیاد بر او صلوات بفرستید. زیرا همانا کسى که یک بار بر پیامبر صلى الله علیه و آله صلوات بفرستد، خداوند در هزار صف از فرشتگان هزار بار بر او صلوات مى فرستد و آفریده اى از آفریدگان خدا باقى نماند، مگر این که به خاطر صلوات خدا و صلوات فرشتگانش ، بر او صلوات مى فرستند. و جز نادان مغرور که خدا و رسول از او بیزارند، کسى از این ثواب رو نمى گرداند

ثواب الاعمال ، ص ۳۳۱

امام صادق علیه السلام فرمودند:

 کسى که در یک روز صد بار بگوید ((رب صل على محمد و اهل بیته ))، خداوندصد حاجت او را بر مى آورد که سى تاى آن مربوط به دنیا و هفتاد تاى آن مربوط به آخرت است

ثواب الاعمال ، ص ۳۴۱

از امام صادق علیه السلام پرسیدند چگونه بر محمد و آل او صلوات بفرستیم فرمود شما مى گوئید:
صلوات الله و صلوات ملائکته و انبیائه و رسله و جمیع خلقه على محمد و آل محمد و السلام علیه و علیهم و رحمة الله و برکاته .
گفته شد ثواب کسى که به این طریق بگوید چه مى باشد، فرمود: بیرون شدن از گناهان است ، به خدا قسم مثل روزى که او را مادر زائیده

ختوم و اذکار، ج ۱، ص ۴۸///// بحار، ج ۹۴٫ ص ۵۵

امام باقر علیه السلام فرمودند:

هنگامى که در روز جمعه نماز عصر را خواندى ، بگو:
اللهم صل على محمد و آل محمد الاوصیاء المرضیین بافضل صلواتک و بارک علیهم بافضل برکاتک و السلام علیهم و على ارواحهم و اجسادهم و رحمة الله و برکاته .
همانا کسى که پس از نماز عصر این صلوات را بفرستد، خداوند صد هزار حسنه براى او نوشته ، صد هزار گناه او را پاک کرده ، به واسطه آن صد هزار حاجت او را برآورده نموده صد هزار درجه براى او مى نویسد

ثواب الاعمال ، ص ۸۳ و ۲۳۹

امام باقر علیه السلام فرمود:

کسى که در رکوع ، سجده و قیامش بگوید ((اللهم صل على محمد و آل محمد)) خداوند براى او همانند ثواب رکوع ، سجده و قیام را مى نویسد

ثواب الاعمال ، ص ۷۵

حضرت صادق (ع ) فرمود

عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ ابْنِ أَبِی عُمَیْرٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ لَا یَزَالُ الدُّعَاءُ مَحْجُوباً حَتَّى یُصَلَّى عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

 پیوسته دعا محجوبست (و میانه آن و استجابش حجاب و پرده اى حائل است ) تا بر محمد و آلش صلوات فرستاده شود (که آنگاه پرده و حائل برطرف شود)

اصول کافى جلد ۴ صفحه : ۲۴۷ روایة : ۱

شرح :

جزرى در نهایه گفته است : صلوة در لغت بمعناى دعا است ، و عبادت مخصوصه را که شامل دعا است صلوة گفته اند، و برخى گفته اند: صلوة در لغت بمعناى تعظیم است ، و عبادت مخصوصه را هم صلوة گفته اند چون در آن تعظیم خداوند است تا آنکه گوید: و اما اینکه گوئیم ((اللهم صلى على محمد)) معنایش اینست که خدایا او را بزرگوار کن در دنیا بوسیله بلند کردن نام او و آشکار کردن دعوت و نگهدارى شریعتش ، و در آخرت بقبول کردن شفاعت او درباره امتش و دو چندان کردن اجر و پاداشش .
فیض (ره ) در وافى گوید: معناى صلوة بر پیغمبرش (ص ) اضافه انواع کرامات و لطائف نعمتها است بر او، و اما صلوات ما و فرشتگان بر او پس آن درخواست آن کرامت و اضافه آن بر او است .
و مجلسى (ره ) گوید: مشهور آنست که صلوة از خداى سبحان رحمت است و از فرشتگان استغفار (و طلب آمرزش ) و از بندگان دعا است . و در معناى ((آل )) گفته است : آل پیغمبر (ص ) نزد شیعه امامیه عترت طاهره و خاندان معصوم او هستند، و اینکه شهید ثانى (ره ) آنرا مخصوص باءمیرالمؤ منین و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام کرده است وجهى و دلیلى ندارد، و اما نزد عامه در این باره اختلاف بسیارى است پس برخى گفته اند: آل پیغمبر (ص ) تمامى امت او هستند و برخى گفته اند: عشیره اویند، و برخى گفته اند هر که از بنى هاشم و بنى عبدالمطلب که گرفتن زکاة بر آنها حرام است آل پیغمبرند، سپس وجوهى براى اینکه دعا بدون صلوات محجوبست ذکر فرموده است .

حضرت صادق (ع ) فرمود

عَنْهُ عَنْ أَبِیهِ عَنِ النَّوْفَلِیِّ عَنِ السَّکُونِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَنْ دَعَا وَ لَمْ یَذْکُرِ النَّبِیَّ ص رَفْرَفَ الدُّعَاءُ عَلَى رَأْسِهِ فَإِذَا ذَکَرَ النَّبِیَّ ص رُفِعَ الدُّعَاءُ

هر که دعائى کند و نام پیغمبر (ص ) را نبرد آن دعا بالاى سرش (چون پرنده اى ) بچرخد، و چون نام پیغمبر (ص ) را برد دعا بالا رود

اصول کافى جلد ۴ صفحه : ۲۴۸ روایة : ۲

حضرت صادق (ع ) فرمود:

َبُو عَلِیٍّ الْأَشْعَرِیُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنْ صَفْوَانَ عَنْ أَبِی أُسَامَةَ زَیْدٍ الشَّحَّامِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّ رَجُلًا أَتَى النَّبِیَّ ص فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ ص إِنِّی أَجْعَلُ لَکَ ثُلُثَ صَلَوَاتِی لَا بَلْ أَجْعَلُ لَکَ نِصْفَ صَلَوَاتِی لَا بَلْ أَجْعَلُهَا کُلَّهَا لَکَ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِذاً تُکْفَى مَئُونَةَ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ

مردى نزد پیغمبر (ص ) آمد و عرضکرد: اى رسول خدا من یک سوم صلواتم را براى شما قرار دهم ، نه بلکه نیمى از صلواتم را مخصوص شما گردانم ، نه بلکه تمامى آن را از آن شما گردانم ؟ رسول خدا (ص ) فرمود: در این صورت خرج مؤ ونه دنیا و آخرت تو کفایت شود. (شرح این حدیث از زبان امام علیه السلام در حدیث (۴) است )

اصول کافى جلد ۴ صفحه : ۲۴۸ روایة : ۳

 

 

اِنَّ اللهَ وَ مَلائَکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبی یا ایُّها الَّذینَ امَنوا صَلُّوا عَلَیهِ وَ سَلِّموُا تَسلیما
خداوند و فرشتگان بر پیامبر درود می فرستند ای مومنان شما نیر بر او درود و سلام بفرستید.
سوره احزاب آیه۵۶

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

در قیامت نزدیک ترین مردم به من کسی است که بیشتر بر من صلوات بفرستد

کنز العمال، ج ۱، ص ۴۸۹

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

بر من بسیار صلوات بفرستید که صلوات بر من نوری در قبر، نوری در پل صراط و نوری در بهشت خواهد بود

بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۶۴

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

صلوات فرستادن، فقر را برطرف می نماید

جلاء الافهام، ص ۲۵۲

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

هر کس در روز جمعه هزار بار بر من صلوات بفرستد، فرشتگان همواره برای او آمرزش می طلبند

جامع احادیث شیعه، ج ۶، ص۱۸۷

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

آوای خود را به هنگام صلوات بر من بلند کنید که نفاق را از بین می برد

محجه البیضاء، ج ۲، ص ۳۱۳

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

هر کس در نوشته ای بر من درود بفرستد فرشتگان همواره برای او آمرزش می طلبند

میزان الحکمه، ج ۷، ح ۱۰۷۹۵

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

هر کس پایان سخنش صلوات بر من و علی (ع) باشد به بهشت وارد می شود

عیون الاخبارالرضا، ج ۲، ص ۶۴

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

صلوات بر من و خاندانم، نفاق و دورویی را از بین می برد

ثواب الاعمال، ج ۴، ص ۱۲۱۱

 

پیامبر اسلام.ص.فرمود

هر کس بر من صلوات بفرستد، در قیامت او را شفاعت می کنم

فضائل الخمسه، ج ۱، ص ۲۰۸

 

حضرت علی علیه السلام
صلوات فرستادن بر پیامبر (ص)، گناهان را بسان ریختن آب بر آتش از بین می برد

ثواب الاعمال،‏ص ۱۸۷

 

حضرت امام باقر علیه السلام
صلوات از جانب خداوند، رحمت است و از سوی فرشتگان، تزکیه و پاک کردن و از طرف مردم، دعا است

میزان الحکمه، ج ۱، ص ۳۸۹

 

حضرت امام صادق علیه السلام
صلوات بر پیامبر (ص) و آل او،‏سنگین ترین عملی است که در روز قیامت در ترازوی اعمال گذاشته می شود

میزان الحکمه، ج ۷، ح ۱۰۷۹۷

 

 

صلوات حلّال مشکلات

1- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس به رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم درود بفرستد پیامبر درود او را می شنود و دعایش به آسمان بالا می رود.
2- امام صادق علیه السلام روایت کرده که رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: در روز قیامت من نزد ترازوی اعمال قرار می گیرم کسی که گناهانش از کارهای نیکی که کرده بیشتر باشد آن صلواتهایی را که بر من نثـــــار کرده است می آورم تا کفه ی حسناتش را سنگین تر کنم.
3- امام علی علیه السلام فرمودند: هیچ دعایی به آسمان راه پیدا نمی کنـــــد مگر آنکه بر محمد و آل او صلوات فرستاده شود.
4- امام صادق علیه السلام فرمودند: [خطاب به صباح] آیا می خواهی به تو چیزی بیاموزم که خدا بخاطر آن صورت تو رااز گرمای آتش دوزخ نگاه دارد، عرض شد:آری، فرمود: پس از طلوع سپیده دم صد مرتبه بگو:«اللهم صل علی محمد وآل محمد» خداوند بوسیله ی آن صورت تورا از گرمای آتش دوزخ حفظ خواهد کرد.
5- ازامام رضا علیه السلام روایت شده که رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: کسی که در روز جمعه یکصد مرتبه بر من صلوات بفرستد خداوند شصت حاجت او را برآورده سی حاجت متعلق به دنیا و سی حاجت متعلق به آخرت است.
6- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: صلوات بر من واهلبیت من نفاق را می برد.
7- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرکه من نزدش نام برده شوم و فراموش کند که بر من صلوات بفرستد خداوند او را به راهی جز راه بهشت برد.
8- ازامام رضا علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: کسی که آخر کلام او صلوات بر من و علی علیه السلام باشد داخل بهشت شود، یعنی در دم مرگ زبان او به صلوات گویا شود.
9- امام هادیعلیه السلام فرمودند: خــدای از آن رو ابراهیمعلیه السلام را به دوستی گرفت که بسیار بر محمد ودودمان او صلوات می فرستاد.
10- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: جبرئیل گفت: اگرمردی از امت من بر من صلوات فرستد و سپس بر اهلبیتم، دربهای آسمان برای او گشوده می گردد و فرشتگان بر او هفتاد صلوات می فرستند،و اگر گناهکاری پر لغزش باشد گناهان او می ریزد همانگونه که برگها از درختان می ریزد، سپس خداوند بنده را لبیک می گوید و فرشتگان را می فرماید:«ای فرشتگان! شما بر او هفتاد صلوات می فرستید و من هفتصد».
11- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: در روز رستاخیز سزاوارترین مردم به من کسانی هستند که در سرای دنیا بیشتر بر من صلوات فرستاده اند.
12- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: شیطان دو گونه است: شیطان جن که به «لا حول ولا قوّة الا بالله العلی العظیم» رانده می شوند و شیطان انس که به صلوات بر پیامبر و دودمان او رانده می شوند.
13- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: نزنید اطفال خود را وقتی که گریه می کنند، زیرا گریه ی آنها تا چهار ماه ثواب گفتن «لا اله الا الله» دارد و چهار ماه ثواب صلوات بر پیامبر و چهارماه دعا بر پدرومادر خود می نماید.
14- از امام حسنعلیه السلام روایت شده که فرمودند: قلب آدمی در ظرفی است و بر آن ظرف در پوشی نهاده شده است، پس اگر او بدان هنگام بر محمد و دودمان او صلواتی خالص و کامل فرستد در پوش از سر ظرف برداشته می شود و قلب نورانی شده ،آدمی فراموش شده ی خویش را به یاد می آورد.
15- از امام رضا علیه السلام روایت شده که فرمودند: کسی که توانایی بر چیزی که کفاره ی گناهانش می گردد نباشد لازم است که بر پیامبر وآلش صلوات و درود بفرستد، زیرا که این کار باعث می گردد که گناهان بکلّی از بین برود.
16- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: هر کس که بگوید«اللهم صل علی محمد وآل محمد» خداوند به او پاداش هفتاد و دو شهید خواهد داد و مانند روزی که از مادر متولّد گردیده است.
17-ازامام علیعلیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس سه بار«اللهم صل علی محمد وآل محمد» بگوید خدا حاجتش را روا فرماید.
18- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: هر کس بر من یک بار درود فرستد خدا به رویش دری از عافیت خواهد گشود و نیز فرمود: هرکس بر من یک بـــار درود فرستد چیزی از گناه برایش باقی نخواهد ماند.
19- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودنـــد: هرگاه روز جمعه فرا می رسد خداوند بزرگ همه ی روزها را روانه سازد و در پیش روزها ، روز جمعه مانند عروسی زیبا و با کمال که برای آدم دیندار و مالــدار برده می شود، دیده می گردد وآن روز می ایستد جلوی در بهشت و برای هر کس که بر محمدوآلش علیهم السلام درود کثیر فرستاده است شفاعت خواهد کرد ، پرسیده شد درود کثیر چند عدد و در چه ساعتی از اوقات روز جمعه افضل خواهد بود؟ فرمود: صد بار و بعد از نماز عصر خواهد بود، گفته شد چگونه درود بفرستیم؟ فرمود: می گویی: « اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم».
20- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس یک بار بر رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم با نیت واز روی اخلاص قلبی درود فرستد خدا صد حاجت را برایش برآورده خواهد ساخت که سی حاجت برای دنیا و هفتاد حاجت از آن برای آخرتش خواهد بود و رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمود: هر کس در هر روز سه بار و در هر شب سه بار از روی محبت واشتیاق بر من درود فرستد بر خدای عزّوجلّ حق است که گناهان آن شب و روز را برایش بیامرزد.
21- رسولخــداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بر من فراوان درود فرستید چه درود فرستادن بر من برای درود فرستنده نوری است در قبر و نوری است بالای صراط و نوری است در بهشت.
22- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس بین نمازهای ظهر و عصر بر پیامبر وآلش درود فرستد آن درود برابر با هفتاد رکعت نماز خواهد بود.
23- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس بعد از نماز صبح و نماز ظهر بگوید: « اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم» نخواهد مرد تا آن امام قائم از خاندان رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم رادرک کند و به ملاقاتش نائل آید.
24- امام رضا علیه السلام فرمودند: صلوات بر محمد وآل او معادل با پاداش و ثواب تسبیح و تکبیر گفتن است.
25- ازامام رضا علیه السلام روایت شده که فرمودند: صلوات بر رسولخـدا صلی الله علیه وآله وسلّم واجب است در هرجایی: درهنگام عطسه کردن و در وقت ذبح کردن حیوانات وغیره ...
26- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون نام رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم برده شد بسیار بر او صلوات بفرستید ، زیرا هرکس یک صلوات بر رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرستد خداوند هزار بار در هزار صف از فرشته ها براو صلوات فرستند، و چیزی از مخلوقات خدا نماند جز اینکه براین بنده صلوات فرستد برای آنکه خــداوند و فرشتگان برای او صلوات فرستند و هرکس در این فضیلت رغبت نکند پس او نادان و مغرور است و خـــــدا و رسول و خاندانش از او بیزارند.
27- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخــــداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هیچ مردمی نباشد که در انجمنی گرد هم آیند و نام خــــدای عزّوجلّ را نبرند بر پیامبر او صلوات نفرستند جز اینکه آن مجلس مایه ی حسرت و زیان بر آنها باشد.
28- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرکس در کتابی یا نوشته ای بر من صلوات بنویسد تا زمانی که نام من در آن کتاب هست فرشتگان پیوسته برای او از درگاه حق طلب آمرزش می کنند.
29- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: یاعلی! هرگاه کار هولناکی پیش آمد بگو: «اللهم بحق محمد وآل محمد» فرجی برای من برسان.
30- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:در هرروز جمعه بسیار برمن صلوات فرستید زیرا صلوات امتم در هرجمعه برمن عرضه می شود وهریک برمن بیشتر درود فرستدمنزلت ومقام اوبه من نزدیکتر است.

پی نوشت:
صلوات
1- خصال ج2ص767 2- ثواب الاعمال ص396 3- همان
4- همان ص397 5- همان ص398 6- کافی ج4ص250
7- همان ص253 8- عیون الاخبارالرضا ص376 9- علل الشرایع ص 86
10- امالی شیخ صدوق ص345 11- بحارالانوارج94ص63 12- همان ص136
13- علل الشرایع ص183 14- وسایل الشیعه ج7ص199 15- سفینةالبحارج2ص49
16- مستدرک ج1ص390 17- همان ص371 18- همان ص390
19- همان ص424 20- همان ص389 21- همان
22- همان ص424 23- سفینةالبحارج2ص49 24- همان ص50
25- عیون الاخبارالرضا ص448 26- کافی ج4ص249 27- همان ص255
28- سفینةالبحارج2ص50 29- تحف العقول ص13 30- کنزالعمال ج1ص488

 

http://www.nooreaseman.com/forum169/thread42109.html

http://www.ahadise-shia.blogfa.com/post-72.aspx

/ 0 نظر / 209 بازدید